M8-1.25 x 20 mm Machine Screws / Phillips / Truss Head / Steel / Class 4.8 / Zinc
$182.19
Same-Day Shipping
Certified Specs
Volume Pricing
Product Description
M8-1.25X20 JISB 1111 Class 4.8 Metric Phillips Truss Machine Screw Full Thread Zinc
Specifications
| Material | Steel |
| Finish | Zinc |
| Size | M8-1.25 |
| Length | 20mm |
| Head Style | Truss Head |
| Drive | Phillips |
| Thread Pitch | 1.25mm |
| Head Diameter | 17mm - 17.8mm |
| Head Height | 4.6mm - 5mm |
| Measurement System | Metric |
-0.45 x 10 mm Machine Screws / Phillips / Truss Head
Family: MJ-MPT
Select size and quantity, then add to cart
Loading filters...
|
Loading family products...
|
Technical Specifications
Thread Size
M8-1.25
Thread Type
Metric Coarse
Material
Steel
Grade
Class 4.8
Head Style
Truss Head
Thread Pitch
1.25mm
Head Diameter
17mm - 17.8mm
SKU
MJ820MPT-1000