M8-1.25 x 20 mm Machine Screws / Phillips / Pan Head / 18-8 Stainless Steel / Black Oxide / DIN7985A
$211.62
Same-Day Shipping
Certified Specs
Volume Pricing
Product Description
M8-1.25X20 Din 7985 A Metric Phil Pan Machine Screw Full Thrd 18-8 Stainless Steel Black Ox
Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | 18-8 |
| Standard | DIN7985A |
| Size | M8-1.25 |
| Length | 20mm |
| Head Style | Pan Head |
| Drive | Phillips |
| Thread Pitch | 1.25mm |
| Measurement System | Metric |
-0.45 x 10 mm Machine Screws / Phillips / Pan Head
Family: M-MPP188B
Select size and quantity, then add to cart
Loading filters...
|
Loading family products...
|
Technical Specifications
Thread Size
M8-1.25
Thread Type
Metric Coarse
Material
Stainless Steel
Grade
18-8
Head Style
Pan Head
Thread Pitch
1.25mm
SKU
M820MPP188B-500