M8-1.25 x 10 mm Hex Cap Screws / Grade 8.8 / Zinc / Full Thread / DIN933
$105.07
Same-Day Shipping
Certified Specs
Volume Pricing
Product Description
M8X10 Din 933 8 Point 8 Metric Fully Threaded Cap Screw Zinc
Specifications
| Material | Steel |
| Finish | Zinc |
| Grade | 8.8 |
| Standard | DIN933 |
| Size | M8-1.25 |
| Length | 10mm |
| Head Style | Hex Head |
| Drive | External Hex |
| Thread Pitch | 1.25mm |
| Width Across Flats | 13mm |
| Measurement System | Metric |
.5 x 10 mm Hex Cap Screws / Grade 8.8 / Zinc
Family: D9338
Select size and quantity, then add to cart
Loading filters...
|
Loading family products...
|
Technical Specifications
Thread Size
M8-1.25
Thread Type
Metric Coarse
Material
Steel
Grade
Class 8.8
Head Style
Hex
Thread Pitch
1.25mm
SKU
M810D9338-800