M6-1.0 x 8 mm Machine Screws / Six-Lobe (Torx®) / Button Head / 18-8 (A2) Stainless Steel
$663.12
Same-Day Shipping
Certified Specs
Volume Pricing
Product Description
M6-1.0X8 ISO7380 Metric 6 Lobe Button Head Cap Screw A2 Stainless Steel
Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Passivated |
| Grade | 18-8 |
| Size | M6-1.0 |
| Length | 8mm |
| Head Style | Button Head |
| Drive | Torx/Six-Lobe |
| Thread Pitch | 1.0mm |
| Head Diameter | 10.07mm - 10.5mm |
| Head Height | 3mm - 3.3mm |
| Measurement System | Metric |
-0.45 x 10 mm Machine Screws / Six-Lobe (Torx®) / Button Head
Family: MICTBA2
Select size and quantity, then add to cart
Loading filters...
|
Loading family products...
|
Technical Specifications
Thread Size
M6-1.0
Thread Type
Metric Coarse
Material
Stainless Steel
Grade
18-8
Head Style
Button Head
Thread Pitch
1.0mm
Head Diameter
10.07mm - 10.5mm
SKU
MI68CTBA2-4000