M6-1.0 x 40 mm Hex Flange Bolts / Non-Serrated / Grade 10.9 / Black Phos / DIN6921
$108.09
Same-Day Shipping
Certified Specs
Volume Pricing
Product Description
M6-1.0X40 DIN 6921 Class 10.9 Metric Flange Bolt Screw Non Serrated Black Phosphate
Specifications
| Material | Steel |
| Finish | Phosphate |
| Grade | 10.9 |
| Standard | DIN6921 |
| Size | M6-1.0 |
| Length | 40mm |
| Head Style | Hex Flange Head |
| Thread Pitch | 1.0mm |
| Width Across Flats | 10mm |
| Measurement System | Metric |
.5 x 20 mm Hex Flange Bolts / Non-Serrated / Grade 10.9
Family: MBF10BP
Select size and quantity, then add to cart
Loading filters...
|
Loading family products...
|
Technical Specifications
Thread Size
M6-1.0
Thread Type
Metric Coarse
Material
Steel
Grade
Class 10.9
Head Style
Hex Flange Head
Thread Pitch
1.0mm
SKU
M640BF10BP-800