5/16" x 2 1/2" Hex Flange Lag Screws / Steel / Zinc
$286.30
Same-Day Shipping
Certified Specs
Volume Pricing
Product Description
5/16-9X2 1/2 A/F.428-.437 Head Hgt.200-.230 Unslot Indent Hexwash Lag Screw Full Thread Zinc
Specifications
| Material | Steel |
| Finish | Zinc |
| Size | 5/16 |
| Length | 2 1/2" |
| Head Style | Hex Washer Head |
| Drive | External Hex |
| Thread Pitch | 5/16-9 |
| Head Height | .200"-.230", 7/16" Across the Flats |
| Width Across Flats | 7/16" |
| Measurement System | Inch |
Hex Flange Lag Screws / Steel / Zinc
Family: LHW31
Select size and quantity, then add to cart
Loading filters...
|
Loading family products...
|
Technical Specifications
Thread Size
5/16"
Thread Type
Coarse (UNC)
Material
Steel
Grade
Low Carbon
Head Style
Hex Washer Head
Thread Pitch
5/16-9
SKU
314007LHW-600