M8-1.25 x 30 mm Hex Cap Screws / Grade 10.9 / Plain / Full Thread / DIN933
$129.38
Same-Day Shipping
Certified Specs
Volume Pricing
Product Description
M8X30 Din 933 10.9 Metric Fully Threaded Cap Screw Plain
Specifications
| Material | Steel |
| Finish | Plain |
| Grade | 10.9 |
| Standard | DIN933 |
| Size | M8-1.25 |
| Length | 30mm |
| Head Style | Hex Head |
| Drive | External Hex |
| Thread Pitch | 1.25mm |
| Width Across Flats | 13mm |
| Measurement System | Metric |
.5 x 20 mm Hex Cap Screws / Grade 10.9 / Plain
Family: D93310
Select size and quantity, then add to cart
Loading filters...
|
Loading family products...
|
Technical Specifications
Thread Size
M8-1.25
Thread Type
Metric Coarse
Material
Steel
Grade
Class 10.9
Head Style
Hex
Thread Pitch
1.25mm
SKU
M830D93310-600