M6-1.0 x 30 mm Machine Screws / Six-Lobe (Torx®) / Flat Head (90 Deg.) / Class 8.8 Steel / Zinc / ISO14581
$292.23
Same-Day Shipping
Certified Specs
Volume Pricing
Product Description
M6-1.0X30 ISO14581 Metric 6 Lobe Flat Machine Screw Full Thd Class8.8 Heat Treat Znc & Bak
Specifications
| Material | Steel |
| Finish | Zinc |
| Grade | 8.8 |
| Size | M6-1.0 |
| Length | 30mm |
| Head Style | Flat Head |
| Drive | Torx/Six-Lobe |
| Thread Pitch | 1.0mm |
| Head Diameter | 10.87mm - 11.30mm |
| Head Height | 3.30 Max. |
| Measurement System | Metric |
-0.35 x 3 mm Machine Screws / Six-Lobe (Torx®) / Flat Head (90 Deg.)
Family: ISO14581
Select size and quantity, then add to cart
Loading filters...
|
Loading family products...
|
Technical Specifications
Thread Size
M6-1.0
Thread Type
Metric Coarse
Material
Steel
Grade
Class 8.8
Head Style
Flat Head
Thread Pitch
1.0mm
Head Diameter
10.87mm - 11.30mm
SKU
MI63014581-2500