M8-1.25 Full Height Flex Locknuts / Steel / Black Oxide
$356.45
Same-Day Shipping
Certified Specs
Volume Pricing
Product Description
M8X1.25 Flex Type Hex Lock Nut Full Height Light Hex Black Oxide And Oil
Specifications
| Material | Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 2 |
| Standard | ASME B18.2.2 |
| Size | M8-1.25 |
| Length | 1 |
| Head Style | Hex Head |
| Drive | External Hex |
| Thread Pitch | 1.25mm |
| Width Across Flats | 13mm |
| Thickness | 10.4mm |
| Measurement System | Metric |
.5 Full Height Flex Locknuts / Steel / Black Oxide
Family: M-NXLB
Select size and quantity, then add to cart
Loading filters...
|
Loading family products...
|
Technical Specifications
Thread Size
M8-1.25
Thread Type
Metric Coarse
Material
Steel
Grade
Low Carbon
Head Style
Hex
Thread Pitch
1.25mm
Thickness
10.4mm
SKU
M8NXLB-250